Publikované články
Naše poľovníctvo 02/2013
Štvrtok, 28 Február 2013 00:00

TEST PUŠKOHĽADOV

Vynikajúci výsledok:

Test puškohľadov HAWKE®

Na trhu dnes nájdete naozaj široký výber kvalitných zameriavacích ďalekohľadov známych značiek, ktoré sú však drahé a preto pre mnohých nedostupné. Ako je to vlastne s kvalitou cenovo dostupných zameriavacích ďalekohľadov tzv. strednej triedy? Nechali sme pre vás otestovať dva zameriavacie ďalekohľady anglickej značky Hawke® Optics, ktoré zapožičala na dlhodobé testy spoločnosť PYRA, spol. s r.o. inštruktorom streľby. Konkrétne testovali Endurance® 30 IR 2,5-10x56 s možnosťou podsvietenia zámerného bodu osnovy L4 dot a Sidewinder ® 30 IR 6-24x56 s podsvietením zámernej osnovy 20 x Half Mil Dot.

     A výsledok testu?

     Zameriavací ďalekohľad Endurance® 30 IR bol testovaný na guľovnici Mauser K98 kalibru 8x57 IS počas celej loveckej sezóny. Duralový tubus s priemerom 30 mm má na tele dostatočný priestor na osadenie rôznych typov montáži. Pri nastreľovaní optiky má stranová a výšková rektifikácia hodnotou 1 kliku - ¼ MOA, čo zodpovedá vzdialenosti cca 7,2 mm na 100 m. Rektifikátory pracovali veľmi presne a jednotlivé kliky sa medzi sebou dali citeľne rozlíšiť, vďaka čomu sa zameriavací ďalekohľad dal ľahko a presne nastreliť. Pri streľbe boli používané náboje viacerých výrobcov, preto sa zbraň musela opakovane nastreľovať. Vždy bez akýchkoľvek problémov. Po nastrelení na daný náboj nikdy nebolo treba zbraň znovu nastreliť z dôvodu stranovej alebo výškovej korekcie. Mechanika zameriavacieho ďalekohľadu pracovala spoľahlivo v rôznych teplotných režimoch (-8 až +31 C°). Vyzdvihol by som optickú výkonnosť za šera, ktorá je vďaka priemeru vstupnej šošovky 56 mm veľmi dobrá. Šošovka prepustí dostatok svetla na rozpoznanie zveri aj v zhoršených svetelných podmienkach. Ku streleckému komfortu prispieva aj možnosť podsvietenia červeného bodu, ktorý vďaka 11 stupňom regulácie jasu umožňuje vybrať optimálnu hodnotu podsvietenia. Vďaka širokej regulácii jasu je možné ho používať aj za šera tak, aby neoslňovalo strelca na najnižšom stupni a naopak na najvyššom stupni je bod dostatočne vidno aj za denného svetla, preto je zameriavací ďalekohľad pri najmenšom zväčšení (2,5) vhodný aj na nadhánku. Podsvietenie je napájané jednou batériou CR2032. S uvedenou zostavou bolo ulovených viacero kusov raticovej zveri, diviakov a niekoľkých líšok. Bol som milo prekvapený, že sa nezmenil nástrel zbrane ani po tom, keď zbraň s namontovaným zameriavacím ďalekohľadom spadla na zem. Optika dobre „držala“ a bola spoľahlivá.

       Druhý z testovaných zameriavacích ďalekohľadov Hawke® Optics Sidewinder® 30 IR bol testovaný na malokalibrovej puške Haenel 150. Už pri prvých streľbách som zistil, že optika poskytuje dostatočne jasný a ostrý obraz i pri zníženej viditeľnosti. Veľmi prakticky sa osvedčila korekcia paralaxy na ľavej strane optiky, ktorú možno ovládať aj pomocou samostatne pripojiteľného dielu – kolieska paralaxy. Pri streľbe som uprednostňoval prácu bez tohto doplnku a aj napriek tomu bola manipulácia s korekciou paralaxy vždy komfortná a pohotová. Paralaxa pracuje v rozmedzí 10 yardov (9,14 m) do nekonečna. Mechanika stranovej a výškovej rektifikácie používa klikanie s hodnotou ¼ MOA a umožňuje v podmienkach, v ktorých sme puškohľad testovali, takpovediac chirurgickú presnosť. Naozaj praktické je odomykanie a uzamykanie vežičiek stranovej a výškovej rektifikácie. Povytiahnutím sa vežička odblokuje a je možné nastaviť počet klikov na požadovanú hodnotu a po zatlačení vežičky do pôvodnej polohy je nastavovanie zablokované. Po nastrelení zbrane sa rektifikátory vynulujú pomocou pribaleného imbusového kľúča. Zo začiatku používania sa pri rektifikácii občas stalo, že vežička sa dostala do tzv. „pol“ polohy a po nastavení sa neuzamkla úplne. Trochu problematické bolo nájsť konkrétnu vzdialenosť medzi okom a okulárom pri ktorej nevznikali v puškohľade tzv. tiene. Pri porovnaní s poľovníckymi puškohľadmi Hawke® Optics, bola tolerancia Sidewinder® 30 IR na tzv. tiene o poznanie nižšia.

     Povrchová úprava zameriavacieho ďalekohľadu bola elegantná, trvácna a odolná voči vplyvom, ktoré na ňu počas testu pôsobili (vietor, dážď, vlhkosť, silné slnečné žiarenie a slabý mráz). Otestovali sme i možnosti podsvietenia, počas niekoľkých stupňov šera. Táto funkcia sa osvedčila ako veľmi osožná. Umožňuje to skutočné skvalitnenie zásahov za zníženej viditeľnosti tak pri šere ako aj pri niektorých slabších stupňoch hmly. Možnosť výberu medzi dvoma farbami podsvietenia som považoval skôr za zbytočný luxus. Vzhľadom na pomer ceny a spracovanie, ide o veľmi užitočný, kvalitný a praktický zameriavací ďalekohľad najmä pre strelcov, ktorí sa súťažne venujú športovým disciplínam „minisniper“ alebo „long range“ streľbe.

       Čerešničkou na torte bola praktická skúška pri ktorej bol zameriavací ďalekohľad osadený na samonabíjacej guľovnici kalibru 308 Win. Výrobca totiž uvádza, že zameriavacie ďalekohľady vydržia akýkoľvek kaliber. Počas skúšky sme vystrelili 40 ks nábojov a skutočne bez zmeny funkčnosti puškohľadu.  

       Uplynulý rok nás presvedčil o tom, že testované zameriavacie ďalekohľady spĺňajú vysoké nároky a pritom sú cenovo dostupné. Sú dobrým kompromisom z pohľadu ponúkanej úžitkovej hodnoty a obstarávacej ceny. Kompletný sortiment značky Hawke® Optics nájdete na stránke vo.pyra.eu

   Nazáver sa chcem poďakovať svojim kolegom Mgr. Karolovi Cmoríkovi a Mgr. Otovi Kováčovi, ktorí sa so mnou na testoch podieľali.

                                                                                                   Mgr. MAREK JURÁSEK


 
Naše poľovníctvo 09/2012
Streda, 08 August 2012 00:00

ŠPECIÁLNA OCHRANNÁ VRSTVA Z KERAMIKY

pre všetky typy zbraní, pištolí a nožov

 

Fluna Gun Coating – špeciálnu ochrannú vrstvu z tekutej keramiky vám prináša rakúska spoločnosť FLUNA TEC & Research G.m.b.H, ktorá predstavila po prvý krát svoje produkty zamerané na starostlivosť o zbrane na Slovensku počas výstavy „Poľovníctvo a príroda“ v júni roku 2011. Zákazníkmi takmer v celej Európe sú predovšetkým maloobchodníci s loveckými a športovými zbraňami, muníciou ako aj polícia a armáda.

       Fluna Gun Coating je zameraný na starostlivosť o zbrane, ale tiež aj ako technická pomôcka slúžiaca napr. na podporu klzných vlastností alebo na ich ochranu proti korózii. Nie je to len tradičný olej na zbrane, ale nahrádza i akékoľvek iné druhy oleja na zbrane. Je to povrchová úprava založená na vysokovýkonnej tekutej keramike. Je odolný a nesteká v dôsledku gravitácie a nemožno ho odstrániť trením rúk.

Fluna Gun Coating je bezfarebný, bez zápachu a na oceli vytvára hodvábne matný povrch. Možno ho použiť na takmer všetkých povrchoch: oceľ, drevo (aj maľované), guma, plast, liatiny, ale aj na pestré zlaté, strieborné a rôzne iné ozdoby. Odolá extrémnym teplotám až do +750° C. Testy v Rusku zaznamenali veľmi dobré výsledky pri teplote -50° C. Výhodou tohto produktu je aj to, že pri súvislej streľbe zabraňuje spomaľovaniu pohybu uzáveru a z povrchu sa neodparí. Zbrane sa dajú vyčistiť oveľa ľahšie, jednoduchšie a rýchlejšie. Zvyšky prachu v hlavni zbrane sa s prípravkom Gun Coating nezmiešajú (ako napr. olej) a preto ich možno ľahko z hlavne odstrániť. Po nanesení prípravku nie je potrebný ani tzv. „olejový výstrel“! Po zimnej prestávke sa hlavne nemusia prečistiť, pretože sú suché. Olejom ošetrené hlavne sú náchylné pri prvom výstrele na nadnášanie. Ako ukázali rozsiahle série testov, tento efekt sa pri použití Fluna Gun Coating neprejavuje. Test na odpor spúšte zase dokazuje, že spúšť sa dá ľahšie a jemnejšie stlačiť. Pri loveckých zbraniach sa dospelo k zisteniu, že odpor spúšte sa zníži približne o 100 -140 g. Pri pištoliach kde boli hodnoty pred použitím Gun Coatingu nastavené na 2 300 g, sa po jeho použití znížili na 2 000 g, čo je zníženie o 300 g!

       V produktovej rade firmy FlunaTec nájdete aj penový čistič Fluna TFT, ktorý hravo zvládne čistenie skla, šošoviek, optiky a jej plastov, gumových alebo pogumovaných častí. Vyčistí všetky druhy ďalekohľadov, zameriavačov, navádzačov, ďalej rukoväte pištolí, pušiek a pod. S touto penou je tiež možné odstrániť prach v drážkach v zameriavacích ďalekohľadoch a puškách.

       Fluna textilná impregnácia odolná voči vode a mastnote vytvorí takmer neviditeľnú tenkú vrstvu okolo vlákien a tým trvalo znižuje rýchlosť presiaknutia pri pôsobení vody. 100 % priepustná!

       Na zápach z textílii pochádzajúci z organických nečistôt vyvinula firma FlunaTec Fluna odstraňovač zápachu na textil, ktorý je nechemický a pH neutrálny. Odstraňuje i zápach pochádzajúci od psov na koberci. Nie je škodlivý pre človeka ani zvieratá.

       Predaj produktov FlunaTec na Slovensku zabezpečuje spoločnosť PYRA, spol. s r.o.. Kompletnú radu produktov od spoločnosti FlunaTec si môžete pozrieť na webových stránkach www.guncoating.at alebo vo.pyra.eu. Bližšie informácie získate v poľovníckych obchodoch ako i na Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo telefonicky na čísle: 02/491 01 302. 
Naše poľovníctvo 2/2012
Pondelok, 16 Január 2012 01:00

Chémia, ktorá vám uľahčí život.

Namierené na funkčnosť - pod týmto heslom prináša na trh slovenský výrobca Tyrchem spol. s r.o. v spolupráci so spoločnosťou PYRA spol. s r.o. produkty radu Havrlent Hunting.

Firma Tyrchem sa už desať rokov zaoberá chemickou výrobou. Ako novinku ponúka pod značkou Havrlent Hunting tri nové špecifické kategórie produktov, zameriavajúce sa na čistenie a konzerváciu zbraní, starostlivosť o trofeje a impregnáciu oblečenia a obuvi. Výrobky sú určené pre poľovníkov, športových strelcov, preparátorov, rybárov, turistov a milovníkov prírody.

Už sa vám určite stalo, že pôvodne slnečný deň sa v okamihu zmenil na hotovú potopu a vy ste sa domov vrátili premočený do poslednej nitky. Práve pre takéto situácie sú určené výrobky Impregnácia oblečenia a obuvi Havrlent Hunting. Svojím špecifickým zložením vytvárajú ochranný film, meniaci povrchové napätie materiálu a tým zamedzujú vnikaniu vody do odevu a obuvi. Impregnačná pasta na obuv bola vyvinutá špeciálne pre koženú obuv, ktorú nielen chráni pred prenikaním vody, ale aj zabraňuje vysúšaniu a praskaniu kože. Impregnácia oblečenia a obuvi je určená najmä pre všetky typy textílií, koženiek, ale možno ju použiť aj na výrobky z kože (brašny, popruhy na zbrane). Produkt dlhodobo chráni oblečenie pred vodou a zároveň nezabraňuje prenikaniu vzduchu a vodnej pary. Ochranný prostriedok na výrobky z gumy, ako názov napovedá, je určený na výrobky z gumy aj plastu. Účinne uzatvára póry materiálu a zabraňuje jeho praskaniu a oxidácii.

Starostlivosť o trofeje je ďalšou kategóriou výrobkov Havrlent Hunting. Vyváranie si vyžaduje dôkladné sledovanie trofeje, aby sa zamedzilo jej poškodeniu, čo je zdĺhavé a nie príliš zábavné. Pri jelenej trofeji môže samotné vyváranie trvať hodiny. Vyvasol nielenže skracuje túto dobu o polovicu, ale napomáha i rozkladu a oddeľovaniu tkaniva od kosti. Bieliaca pasta na trofeje je určená na bielenie ulovených trofejí, ale aj na obnovu belosti starých trofejí. Nanášanie a účinnosť bielenia zabezpečia dokonalé vybielenie lebky bez nežiaduceho bielenia parožia či chrupu. Ošetrujúci roztok na trofeje slúži na ošetrenie a konzerváciu parožia, rohov a lebky. Zachováva a nemení prirodzený vzhľad parohov, rohov a lebky. Zabraňuje oxidácii a starnutiu trofejí

Čistenie a konzervácia zbraní: Aj tá najdrahšia a najkvalitnejšia zbraň môže v tom najdôležitejšom okamihu zlyhať. Je to dôsledok nekvalitnej alebo zanedbanej údržby, preto prichádza na trh rad výrobkov Havrlent Hunting určený na kompletnú starostlivosť o zbrane. Čistič na zbrane účinne rozpúšťa a čistí zbraň od zvyškov strelného prachu, medi a olova. Odstraňuje hrdzu a následne konzervuje kovové časti zbrane. Vytvára separačnú vrstvu, ktorá uľahčuje ďalšie čistenie a zmenšuje tombakový oter v drážkach. Odmasťuje kovové povrchy, pri ktorých je potrebné dôkladné vyčistenie. Ďalším krokom v starostlivosti o zbraň je konzervácia zbrane. Vďaka svojej konzistencii olej na zbrane nesteká a tak zostáva rovnomerne po celej zbrani. Dlhodobo chráni pred vznikom korózie. Olej ošetruje, chráni a možno ho použiť aj na drevené častí zbrane. Olej na zvýraznenie kresby dreva dokonale preniká do štruktúry dreva. Oživuje vzhľad a zvýrazňuje kresbu dreva. Zabraňuje prenikaniu vody do dreva pri nelakovaných pažbách. Chráni pred oderom a zvyšuje pružnosť dreva. Vazelína na zbrane je ďalším produktom určeným na konzerváciu zbraní. Účinne tiež premazáva vnútorné a vonkajšie povrchy, pohyblivé časti strelných, paintballových a airsoftových zbraní, ložiská navijakov, gumové tesnenia a pod. Zabraňuje opotrebovaniu, prenikaniu vody a vlhkosti ku kovovým častiam a následnej korózii. Čistiaci a konzervačný prostriedok na zbrane slúži na uľahčenie procesu čistenia a konzervácie zbrane. V jednom kroku odstráni zo zbrane zvyšky strelného prachu, medi a olova a zároveň zbraň ošetruje a zamedzuje jej korózii.

Či už ste vášnivý alebo príležitostný rybár, poľovník, turista, strelec alebo preparátor, určite si v produktovej rade Havrlent Hunting nájdete výrobok šitý ako na mieru práve pre vás.

Výhradným distribútorom pre Slovensko je spoločnosť PYRA spol. s r.o. Informácie o produktoch získate na stránke www.tyrchem.sk, v poľovníckych obchodoch alebo v spoločnosti PYRA spol. s r.o. na adrese vo@pyra.eu a telefonicky na čísle +421 2 4910 1302.

 

Bc. MICHAELA HUDEKOVÁ

TYRCHEM